Veteriner Hekim Alkan’dan Bursa Orhangazi'nin kurtuluş yılı mesajı

Veteriner Hekim Ahmet Metin Alkan, " Orhangazi'nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99'uncu yıldönümü nedeniyle gazetemiz aracılığıyla bir kutlama mesajı yayınladı

Veteriner Hekim Ahmet Metin Alkan  gazetemize verdiği mesajında, "Dosta güven, düşmana korku salan cihan imparatorluğu Osmanlı Devleti'nin ikinci padişahı ecdadımız Orhan Gazi'nin ismini taşıyan, Marmara'nın zümrütü güzel İlçemizin bugün düşman işgalinden kurtuluşu 'nun, 99. Yıldönümünü kutlarım.

 Güzel Orhangazimizin İşgal ve kurtuluş yıllarında hem çileyi ve eziyeti, hem de kahramanlığı ve zaferi aynı anda yaşamıştır. Kurtuluş mücadelemiz sırasındaki destanları yazan, o destanları, o kahramanlıkları bizlere miras bırakan bütün şehitlerimizi, Zaman geçip, hak vasıl olan bütün gazilerimizi, bütün kahramanlarımızı saygıyla, rahmetle ve minnetle anıyorum. Onlar vatan uğruna hayatlarını kaybettiler, onlar vatan uğruna ellerini, ayaklarını kaybettiler fakat mücadeleleriyle, Kahramanlıklarıyla bizlere özgürlüğümüzü verdiler.

19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkan Atasının peşine düşen Türk milleti, 26 Ağustos 1922'de başlayıp, dört gün sonra 30 Ağustos'ta biten başkomutanlık meydan muharebesinin ardından atasıyla, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'le birlikte, bu sefer düşmanın peşine düşmüştür. Aynı şekilde Kahraman Orhangazililerle, Yerel Öncüleriyle beraber İşgalci yunan askerlerini ve onların işbirlikçileri yerel çeteleri Mudanya'ya kadar sürüp oradan denize dökmüştür. Çekilen çilelerin ve eziyetlerin, yapılan eşsiz mücadelelerin ardından, nihayet 10 Eylül 1922 yılında Orhangazimiz yeniden özgürlüğüne, yeniden bağımsızlığına kavuştu. Bu mücadele sırasında hayatını kaybeden bütün şehitlerimize Allahtan rahmet, Kahraman Gazilerimizide minnetlerimi yad ederim." dedi.


Başlık