Gamze İspirli


DOĞUNUN KAPADOKYASI NARMAN PERİ BACALARI….

.


Erzurum Yeni Medya Derneği (ERMED)  olarak etkili bir sivil kuruluşu olma yolunda rutin çalışmalar dışına çıkarak,  farklı alanlarda değişik çalışmalar yapmayı amaçlıyoruz. Amacımız her kesimin sesi olmak ve meslektaşlarımız arasında dayanışma sağlamak.  15 internet sitesini bünyesinde barındıran derneğimiz,  gazeteciler ve medya mensuplarını bir araya getirerek, kentin farkı kesimleriyle bir araya geliyor.

Siyaset, STK ve bürokrasiyi medyayla buluşturmaya devam ediyoruz.

Bu hafta Narman’da idik. 

İbrahim Erkal Muhtarlar Derneği Başkanı Sayın Hüsamettin Alğan’ın davetiyle ilçeye gitme fırsatı bulduk. Misafirperverliği için kendisine yönetim kurulumuz adına teşekkür ediyorum.  Dernek olarak ilçedeki Yoldere mahallesinde fidan dikme etkinliğimizi de gerçekleştirdik.

Yıllarca Erzurum’u yazan bir gazeteci olarak, Narman’ı birçok yönüyle analiz etme fırsatı buldum…

 Doğunun Kapadokyası Narman…

Gönüllü tanıtım elçisi rahmetli İbrahim Erkal’ın doğduğu ve hiçbir zaman bağını kesmediği ilçe.

 Yıllarca gün yüzüne çıkamamış, zengin turizm potansiyeline rağmen, bugüne kadar hak ettiği konuma gelmemiş doğal güzelliklerin mekanı farklı bir ilçe…

Erzurum'da UNESCO Türkiye Milli Komisyonu'nca Dünya Geçici Miras Listesi'ne alınan ve oluşumunun yanı sıra yapısı bakımından da Amerika'nın Colorado Vadisi'ndeki Büyük Kanyon ile benzerlik taşıyan Narman Peri Bacaları bundan birkaç yıl öncesine kadar keşfedilmeyi bekleyen tarihi ve kültürel bir zenginlikti…

Erzurum Valimiz Sayın Okay Memiş’in kente en büyük kazanımlarından biri Tortum, Uzundere ve Narman’ı turizmde ha ettiği konuma gelmesini sağlamak oldu.

Doğal güzellikleriyle göz dolduran bu ilçeler Sayın Valimizin girişimleriyle marka olma yolunda ilerliyor.

Oluşum süreci 300 milyon yıl öncesine dayanan ve halk arasında "kırmızı periler diyarı" olarak da adlandırılan Narman ilçesindeki Narman peribacaları, Erzurum Valiliği, Büyükşehir ve Narman belediyelerince yürütülen çalışma sonucu yapılan turizm tesisiyle ziyaretçilerini ağırlayacak. Yılda milyonlarca turisti ağırlayacak potansiyele sahip olmanın yanı sıra film ekiplerinin de incelemelerine ev sahipliği yapan peribacaları, yeni yatırımla ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatacak.

Bu eşsiz doğal manzarayı görmeye gelen turistler, çevre duyarlılığı gözetilerek yapılan tesiste at, ATV ve bisiklet safarisi ile trekking ve yürüyüş yapmanın yanı sıra balon turlarıyla da peribacalarını gökyüzünden görme fırsatı yakalayacak.  Erzurum Valisi Okay Memiş'in kentteki turizm alanları üzerine gerçekleştirdiği yoğun çalışmaları sonrası Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Atatürk Üniversitesi ve Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından gerçekleştirilen ortak projelerle bölgede önemli çalışmalar yapıldı.

Sayın valimize turizme verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz…

Narman için en büyük şanslarından biri ise ilçenin Hukukçu Belediye Başkanı Burhanettin Eser,  yıllarca Adalet Bakanlığında üst düzey görevler alan Eser, memleket sevdalısı bir Narmanlı olarak ilçesine dönerek belediye başkanı olmuş. İlçede başarılı çalışmalarla gündeme gelen ve turizme yeni vizyon kazandıran başkanın ilçe için önemli projeleri var.  En önemli önceliği turizmin gelişmesi ve ilçede eğitim çıtasının artması.

Gerçek memleket sevdalısı olmak böyle bir şey, göç veren ve yıllarca hak ettiği konuma gelemeyen ilçenizin hak ettiği konuma gelmesi için zor bir göreve talip olmak. Orada ilçenizin insanıyla yaşayarak, daha iyisini üretmenin çabasında bulunmak.

Umarız Belediye Başkanı Eser, çıktığı bu yolda amacına ulaşır.  Gerçek milliyetçilik ve vatanseverlik yaşadığı yere sahip çıkmaktır. Elini taşın altına koyabilmektir.  

Hamaset yaparak Erzurum’u kalkındıramayız.  Memleket uzaktan sevilmez dediğimizde bize kızanlar olsada, bu fikrimizi savunmaya devam edeceğiz.

İlçe gezimizde bizlere ev sahipliği yapan ve yeni kurduğu dernekle ilçede sinerji sağlayan İbrahim Erkal Muhtarlar Derneği Başkanı Sayın Hüsamettin Alğan ise unutulmayan sanatçı Erzurum’un değeri rahmetli İbrahim Erkal’in ismini yaşatarak, anlamlı bir çalışmaya imza atmış. Erkal ismi dernekte de yaşatılacak.

Vizyonu geniş bir muhtar olan Alğan, yıllarca Adalet Bakanlığında yönetici olarak görev yapmış. Gelenekçi bir muhtar olmak yerine vizyonu geniş katılımcı yönetim anlayışıyla ilçenin hak ettiği konuma getirmek en önemli hedefi.

Çıktığı bu yolda kendisine başarılar diliyoruz. Başarılı ekibi ve önemli projeleriyle medya derneği olarak yanında yer almaya devam edeceğiz.

Erzurum’da ve ilçelerinde iyi şeyler olması bizleri mutu ediyor.  Hafta sonu gittiğimizde turist yoğunluğu yaşanan ilçede bundan sonraki süreçte balon turları, ATV turları görmek istiyoruz. Bu noktada özel müteşebbisse de önemli görevler düşüyor.  

İlçe tanıtım gezimizde bizlere destek veren Narman Belediye Başkanı Burhanettin Eser, İbrahim Erkal Muhtarlar Derneği Başkanı Hüsamettin Alğan, Başkan Yardımcısı Taner Karadayı,   AK Parti İlçe Başkanı Ruhi Tanrıverdi ve Narman Ziraat Odası Başkanı Recep Deniz’e teşekkür ediyoruz. Başarı işi ekip işidir, sivil toplum kuruluşuyla ,siyasetiyle, medyasıyla bürokratıyla sinerji oluşturmaktır başarı,  başarılı öykülerin yer aldığı farklı yazılarda buluşmak umuduyla…