Erhan ÇİFTGÜL


TARIM'DA GENÇLİK...

.


TARIM'DA GENÇLİK...

Arabasız durur insan, belki bir kaç elbisesi olsa yeterli olur, evi kira olabilir, hatta zor zamanlarda çadırda yaşayabilir. Ancak her gün karnını doyurmak, su içmek zorundadır. Bu sebeple tarımsal üretim ihtiyaç hiyerarşisinin olmazsa olmazı ve dünyanın da en stratejik sektörüdür.

 

70 binin üzerinde çiftçiye sahip, nüfusunun yarısının geçim kaynağının tarım olduğu, yılda 275 bin buzağı, 295 bin kuzu elde edilen, Ülkemizin mera varlığının yüzde 11 ine sahip, büyükbaş hayvan sayısında yine Ülkemizin 2. sırasında, küçükbaşta ve arıcılıkta önde gelen illerden olan Erzurum'umuzda TARIM EĞİTİMİ ne kadar kıymetlidir.

 

Üniversitemizde Ziraat, Veteriner ve Su Ürünleri Fakülteleri ile tarım eğitimi yapılırken, lise düzeyinde de son yıllarda #Karaçoban #Karayazı ve #Narman'da çok programlı lise içerisinde "hayvan yetiştiriciliği" bölümünün açılması ve en son olarak ta #Aziziye İlçemizde "hayvan yetiştiriciliği, tarım ve laboratuvar" bölümlerini ve 100 dekar civarında araziyi içerisinde barındıran bir lisenin komple tarıma tahsis edilen edilmesi çok yerinde ve önemli bir gelişmedir.

 

Gençlerimiz Erzurum'umuzda lise düzeyinde veya fakülte düzeyinde eğitim alarak çok daha bilinçli bir şekilde önce kendi işlerini kurma, ardından ilimize, Ülkemize ve Milli ekonomimize en stratejik sektörde katma değer sağlayacaklardir.

 

Vesile olan, fikir veren, karar alan herkesten Allah razı olsun.

 

Erzurum'da Tarım Büyüdükçe Erzurum Büyüyecek...